November in England
Here in England, November seems to be the most overlooked month. Most of the days in November are grey, dull and cold. This time makes you feel like you would like to stay at home, hibernate and not go out at all! The festive high street lights are switched on to begin the shopping season in big cities. Remembrance Day is a memorial day observed in Commonwealth member states since the end of the First World War to honour armed forces members who have died in the line of duty.* Perhaps victorious dead, but still it is a blue celebration. The dullness is lightened up by the Bonfire Night. So actually there is something to look for!
Listopad w Polsce
W Polsce listopad to zupełnie inny miesiąc. Tak, jest zimny, szary, deszczowy lub nawet śnieżny. Ale nie jest przygnębiający! Jest pełen uroczystości, przygotowań i magii!
Sama nazwa list opad pochodzi od prasłowiańskiego rzeczownika zbiorowego listьje 'liście, listowie', który jest derywowany od psł. listъ 'liść' (Bor); zob. list **
Look below: Poles celebrate Zaduszki when the cemeteries light up as the fires light up on the crossroads only a century ago. Polish gardeners and farmers harvest the last autumn crops before the first frosts. Poland proudly glorifies freedom during the National Independence Day. The end of the month is the magical and festive St. Andrews Day! Pretty impressive right? Let's read all about it in more detail below! Oh, and practice your Polish!
Początek listopada to w polskiej tradycji czas odwiedzania grobów bliskich i wspominania zmarłych.Wpływ na to mają dwa święta. 1 listopada to uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień później obchodzimy Dzień Zaduszny. Skąd wywodzi się tradycja wspominania zmarłych i jak kultywowali ją nasi przodkowie? Zaduszki czyli Dzień Zaduszny to w Kościele katolickim dzień modlitwy za zmarłych, odwiedzania cmentarzy i zapalania na grobach zniczy, będących symbolem nieśmiertelności duszy ludzkiej.
Zaduszki w Polsce mają długą i bogatą tradycję. Tradycja zapalania zniczy wywodzi się z zapalania ognia na grobach bliskich. Wywodzi się ona z przedchrześcijańskich czasów, w których na mogiłach, w obejściach i rozstajach dróg rozpalano ogniska. Chrust na nie zbierano przez cały rok. Tradycja ta wynika z wiary, że płomienie ogrzewają dusze błąkające się po ziemi i chronią przed złymi mocami. Innym zwyczajem było urządzanie uczt w domach, albo na grobach. Zwyczaj ten, nazywany dziadami, stał się inspiracją dla Adama Mickiewicza do napisania „Dziadów”. W Polsce zachodniej pod kościoły i na cmentarze przynoszono jedzenie, które rozdawano dziadom czyli żebrakom, prosząc ich o modlitwę za zmarłych z rodziny ofiarującego. Wierzono bowiem, że duch przodka może przybrać postać dziada. Bardzo ważną rolę odgrywała noc z pierwszego na drugiego listopada. Tej nocy powracały na ziemię dusze zmarłych, które aż do wschodu słońca błąkały się po rozstajnych drogach i cmentarzach. Szukały pomocy i modlitwy. Nie wychodzono z domu, unikano podróży, nie odwiedzano sąsiadów. Wierzono bowiem, że w okolicy straszą umarli. Zakazane były muzyka i śpiewy. Jeszcze na początku XX wieku w niektórych regionach Polski przygotowywano w wieczór zaduszkowy potrawy i alkohol, które zostawiano przy progu dla zmarłych. Wieczór i noc z pierwszego na drugiego listopada obfitowały w wiele zakazów. Zanim usiadło się na krześle lub ławie, należało najpierw na nią dmuchnąć, aby nie usiąść na niewidzialnym przybyszu. Dusze zmarłych nawiedzały miejsca, w których przebywały za życia.***
Narodowy Dzień Niepodległości 11 listopada.
Jest po to , żeby pamiętać, że o suwerenność się walczy i a wolności się chroni. Żeby cieszyć się rzeczami zwykłymi i niezwykłymi.
In the picture above: one of the fathers of Polish independence Marshal of Poland Józef Piłsudski talking to his wifeAleksandra and his daughter Jadwiga during a meeting with Jerzy Jeliński, one of four Polish scouts who set off on a journey around the world to promote reborn Poland. They travelled in a Ford T car (later Buick).
Longer November nights and shorter days do not need to be depressing. And certainly are not for most people of Poland. Did you know about all those beautiful Polish traditions?
Commenti