How to write A-level-Polish Paper 2 essay?
- Aneta Zofia Mazurek
- Apr 10, 2023
- 1 min read
Updated: Jul 2, 2024
Po pierwsze ważne są słowa klucze. Wyodrębnienie ich i zdefiniowanie jest istotne. Po drugie ważny jest plan i struktura eseju.
Na naszym warsztacie jest temat "Tango" Sławomira Mrożka jako przykład teatru absurdu.
Autor: Sławomir Mrożek (1930-2013) Polak, dramatopisarz, prozaik, rysownik, satyryk. Objęty cenzurą w PRL w latach 1968-1972.
Dzieło: Tango (1964) dramat absurdu w trzech aktach
Rozprawa z dziedzictwem artystycznej oraz obyczajowo-społecznej awangardy: absolutna wolność prowadzi do pragnienia wyznaczenia granic i norm, zakazów. Jej efektem jest wprowadzenie nagiej przemocy.
Pokazanie absurdów życia w państwie realnego socjalizmu i świadomości zbiorowej Polaków bogatej w stereotypy, syndrom zniewolenia, konformizm i mierność.
Jako dramat absurdu Tango jest: wypełnione groteską, zanikiem realności na rzecz fantastyki, rzeczywistość jest teatralna, sztuczna i pełna egzaltacji uczuć i emocji.
Świat jest niepewny i zachwiany, rządzące nim prawa są odwrócone, tragizm jest komiczny, komizm w efekcie tragiczny.
Wymień najważniejsze cechy dramatu absurdu:
· Fabuła: zachwianie związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy poszczególnymi scenami; brak logiki i ciągłości akcji;
· Kreacja postaci: pozbawione są indywidualnych rysów; bohater to „everyman”, czyli każdy, jeden z wielu; brak lub mała ilość racjonalnych motywów bohaterów;
· Język postaci: banalny, wręcz prymitywny, wulgarny – ale również pełny powagi i patosu (często sprzeczny z zachowaniem, gestami bohaterów); niespójny z rzeczywistością; kompromitujący człowieka;
· Absurd: groteskowe pojmowanie świata i odwoływanie się do tradycji literackiej na zasadzie parodii; konwencje zmieniają się bardzo szybko – od patosu do wulgarności, od realizmu do groteski, od powagi do parodii;
Słowa klucze: Awangarda, dramat absurdu, satyra, groteska, konformizm, zniewolenie, komizm, tragizm
Comments